TRANSLATION SOON – Historia psucia i próby ratowania Kodeksu postępowania cywilnego
Stanowisko PIRP w sprawie zmiany ustawy Kodeks postępowania cywilnego
Dzień dobry,
- ustawodawca dzielnie komplikuje system prawny, proponowane zapisy są afunkcjonalne, szkoda, że w wystąpieniu PIRP nie wskazujemy ewidentnych błędów zawartych w projekcie,
- przy okazji prac nad kpc i jeżeli jesteśmy zainteresowani ujednolicaniem i usprawnianiem systemu prawnego – nadarza się okazja, aby zwrócić ustawodawcy uwagę na to, że podane niżej przepisy powinny dotyczyć także rzeczników patentowych (nie ma znaczenia to, że zmiana kpc dotyczy innych problemów):
Art. 119 [Wygaśnięcie ustanowienia] Ustanowienie adwokata lub radcy prawnego wygasa ze śmiercią strony, która je uzyskała. Jednakże na zasadzie tego ustanowienia adwokat lub radca prawny strony podejmuje czynności niecierpiące zwłoki.
Art. 175 [Śmierć pełnomocnika] W razie śmierci pełnomocnika procesowego postępowanie może toczyć się dalej dopiero po wezwaniu strony niestawającej. Wezwanie doręcza się stronie w miejscu jej rzeczywistego zamieszkania, zawiadamiając ją równocześnie o śmierci pełnomocnika procesowego. W wypadku tym nie stosuje się art. 136 § 2.
Art. 1751 [Wyznaczenie nowego pełnomocnika] Jeżeli zastępstwo stron przez adwokatów lub radców prawnych jest obowiązkowe, w razie śmierci adwokata lub radcy prawnego, skreślenia z listy adwokatów lub radców prawnych, utraty możliwości wykonywania zawodu albo utraty zdolności procesowej, sąd zawiesza postępowanie z urzędu, wyznaczając odpowiedni termin do wskazania innego adwokata lub radcy prawnego, i po upływie tego terminu podejmuje postępowanie. Przepis art. 175 stosuje się odpowiednio.
Serdecznie pozdrawiam – AnnaK
Aktualne namiary / tekst projektu w Sejmie:
https://www.sejm.gov.pl/Sejm9.nsf/druk.xsp?nr=45